Novoletne zaobljube lahko hitro postanejo obremenjujoče, v kolikor si jih zastavimo preveč ali so vsebinsko preveč zahtevne. Tako izgubijo svoj prvotni namen – izboljšanje določenega področja našega življenja.
V prejšnjem prispevku (Po)novoletne zaobljube v praksi 1: kako vzpostaviti zdravo navado smo se dotaknili tega, kako se lotiti usvajanja nove navade. A velikokrat se soočamo z visoko začetno motivacijo za spremembo vedenja, ki upade, še preden bi se vedenje uspelo spremeniti v navado oziroma rutino. Kot kažejo raziskave, je za uspešno vzpostavljeno navado potrebno najmanj 18 dni, največkrat se vzpostavi po približno dveh mesecih, lahko pa traja tudi več kot pol leta.
Če želimo, da zdrava navada postane del našega vsakdanjega življenja, je za to ključna vztrajnost.
V nadaljevanju z vami delimo nekaj nasvetov, kako lažje in dlje vztrajati pri vzpostavljanju novih navad.
1. Ustvarimo strukturirano okolje
Okolje prilagodimo tako, da bo podpiralo naše rutine. Npr. zdravo hrano imejmo na vidnem mestu ali pripravimo prostor, ki bo namenjen telovadbi, da bomo lažje pričeli z dnevno telesno aktivnostjo.
2. Uporabljajmo opomnike in namige
Vključimo opomnike na telefonih ali listke, ki nas bodo opominjali, da nadaljujemo z vedenjem, ki ga želimo spremeniti v navade. Povezovanje navade s specifičnimi znaki/namigi lahko prav tako spodbudi rutinsko vedenje (npr. pitje vode po umivanju zob).
3. Načrtujmo vnaprej
Predvidimo potencialne ovire in načrtujmo, kako ohranjati rutine v teh okoliščinah. Npr. pripravimo obroke vnaprej ali načrtujmo telovadbo, ko nam to ustreza glede na druge zadolžitve ali aktivnosti.
4. Začnimo z malimi cilji in postopoma gradimo
Začnimo z majhnimi spremembami, da se izognemo občutkom preobremenjenosti z novostmi. Ko bomo začutili, da je sprememba usvojena, postopoma višajmo kompleksnost ali trajanje navad, da postanejo bolj ustaljene.
5. Spremljajmo napredek
Lahko pišemo dnevnik ali uporabljamo aplikacije za spremljanje navad ali rutin. Tako bomo videli vzorce in morebitna izboljšanja ali poslabšanja. Ob zavedanju, da vsaka sprememba vključuje tako rast kot stagnacijo ali nazadovanje, ima spremljanje lahko pomemben motivacijski učinek.
6. Ostanimo prilagodljivi
Življenje je lahko zelo nepredvidljivo, zato bodimo pripravljeni na morebitne ovire in posledično prilagajanje rutine. V kolikor je rutina prekinjena, razmišljajmo raje o tem, kako jo ponovno vzpostaviti, kot pa o prekinitvi.
7. Poiščimo pomoč
Vključimo družino ali prijatelje, lahko tudi podporne skupine, ki nam bodo v oporo na poti k spremembi.
8. Praznujmo uspehe
Spremeniti nekaj je zahtevno, zato je pomembno, da opazimo tudi majhne korake na poti do cilja in da se zanje pohvalimo/nagradimo.
9. Reflektirajmo in prilagajajmo
Pomembno je, da smo v stiku z navadami in rutinami ter premišljujemo tem, kaj deluje in kaj ne. Ostanimo odprti za prilagoditve, da bodo lahko nove navade bolj naravno postale del našega življenja.
Pri vzdrževanju zdravih navad so vam lahko v pomoč tudi delavnice in svetovanja v zdravstvenem domu.
Poiščite vam najbližji center za krepitev zdravja ali zdravstvenovzgojni center.