Izbira živil (sezona, velikost pakiranja ipd.) lahko pomembno vpliva tudi na ceno v naši nakupovalni košari. Trenutne razmere zaradi zaostrovanja glede epidemije virusne bolezni COVID-19 nas sili v to, da čim bolj redko obiskujemo trgovine ter da nakupujemo premišljeno količino hrane. S tem bomo pomembno vplivali na manj zavržene hrane ter ostankov.
Ponujamo vam nekaj nasvetov kako čimbolj ekonomično voditi gospodinjstvu v času, ko smo doma:
- Če vam čas in znanje dopuščata, kuhajte obroke iz osnovnih živil, saj ima tako pripravljena hrana večjo hranilno vrednost in ne vsebuje aditivov.
- Znotraj posameznih skupin izdelkov (na primer med sadnimi jogurti ali med kosmiči za zajtrk) izberite tiste z ustreznejšo prehransko sestavo, kar razberete iz sestavin na embalaži. Praviloma sodijo sem izdelki z manj sladkorja, soli ali maščob, med katerimi lahko najdete tudi cenovno dostopnejše. Po navadi velja, da so večja pakiranja cenejša. Cenejša je običajno tudi ponudba sezonskega sadja in zelenjave.
- Pripravo obroka si poenostavite in skuhajte en obrok za vse družinske člane (ne velja v primeru posebnih dietnih omejitev). Tako boste privarčevali čas in denar. Kuhanje ločenih jedi stane več, več pa je tudi možnosti za nastanek odpadkov.
- Če je možno, pripravite vnaprej večjo količino jedi (na primer golaž, segedin, obare) in višek shranite v hladilniku oziroma zamrzovalniku.
- Če vam je od prejšnjega dne ostala kakšna jed, je ne zavrzite in jo vključite v obrok naslednji dan.
- Neporabljeno kuhano hrano vedno ustrezno shranite na hladnem in jo v nekaj dneh porabite, predhodno prevrite (ali vsaj pogrejte na 75°C). Namig: ostanek pire krompirja je odličen za pripravo svaljkov in cmokov, ostanek golaža lahko uporabimo v obari, kuhano lečo lahko vključimo v zelenjavne polpete.
- Kombinirajte svežo in konzervirano zelenjavo/sadje v posamezne obroke na način, da sta sveža zelenjava in/ali sadje vključena vsaj v en dnevni obrok.
- Meso občasno nadomestite z jajci, mlečnimi izdelki ter s stročnicami, kot se priporoča in je tudi cenejše.
Vabimo vas, da preberete prispevek o roku uporabnosti in varnosti živil ter nasvete o rokovanju z živili pri nakupu. Več pa je tudi idej, kako ravnati s hrano, da bi je zavrgli čim manj oziroma kako iz ostankov hrane pripravili okusne jedi.