Neenakost in ranljivost v zdravju obstajata v naši družbi in se jima ne moremo izogniti. Lahko pa z ustreznimi ukrepi delujemo v smeri njunega zmanjševanja in pomagamo ranljivim posameznikom ali skupinam pri vključevanju v zdravstveno varstvo in dostopu do zdravstvenih storitev.
Ljudje so lahko zaradi različnih življenjskih in družbenih okoliščin izpostavljeni tveganjem kot so revščina, diskriminacija, zdravstvene težave, geografska nedostopnost, starost ali pomanjkanje virov in storitev v lokalnih okoljih. Ljudje z nižjim dohodkom lahko imajo omejen dostop do kakovostnega zdravstva, izobraževanja in stanovanja, kar povečuje ranljivost, prav tako nižja izobrazba omejuje možnosti zaposlitve in dostop do informacij. Ljudje s kroničnimi boleznimi, invalidnostmi ali brez dostopa do zdravstvene oskrbe so bolj ranljivi. Etnična pripadnost, spol in spolna usmerjenost, osebne značilnosti ali drugi razlogi lahko vplivajo na diskriminacijo in povečujejo ranljivost pri ljudeh. Ljudje, ki so stigmatizirani, se lahko soočajo z ovirami pri dostopu do zdravstvenih storitev ali pa prejmejo manj kakovostno oskrbo.
Pri vključevanju ranljivih oseb v preventivne programe je potrebno razumeti, da je ranljivost odvisna od družbenih, kulturnih in ekonomskih okoliščin, vsaka oseba je lahko ranljiva zaradi različnih razlogov, ki se spreminjajo glede na življenjske okoliščine.
S spodbujanjem enakopravnosti, izboljšanjem dostopa do virov pomoči in storitev ter krepitvijo povezanosti skupnosti je mogoče zmanjšati ranljivost in ustvariti pravičnejšo in vključujočo družbo. Pomembno je, da prepoznavamo ovire, ki jih imajo ranljivi posamezniki in sodelujemo pri njihovem odpravljanju. Zdravstveni delavci v centrih za krepitev zdravja so usposobljeni za delo z ranljivimi skupinami in si prizadevajo za zagotavljanje kakovostnih zdravstvenih storitev in obravnav. Aktivnosti krepitve zdravja, ki jih izvajajo strokovnjaki iz centrov za krepitev zdravja in patronažna medicinska sestra v vaših lokalnih okoljih so pomemben način premoščanja ovir ter zmanjševanja neenakosti in ranljivosti v zdravju.
V vašem kraju se tako lahko udeležite Odprtih vrat za zdravje, ki potekajo na različnih lokacijah, na primer na centrih za socialno delo, območnih službah Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, Karitasu, Rdečem križu in drugih nevladnih organizacijah. Gre za kratke dogodke na temo ohranjanja in krepitve zdravja. Odprta vrata za zdravje izvajajo strokovnjaki iz centrov za krepitev zdravja – diplomirane medicinske sestre, fizioterapevti, psihologi, dietetiki in kineziologi.
Patronažna medicinska sestra v vašem kraju izvaja posvetovalnice v lokalni skupnosti, ki se jih lahko udeležite in se pogovorite o vašem zdravju.
Prav tako pa so vam na voljo aktivnosti krepitve zdravja v vašem okolju, in individualna svetovanja ali obravnave v centrih za krepitev zdravja.
Vam najbližji center za krepitev zdravja lahko poiščete tukaj.