Spodnji koraki nam bodo pomagali v primeru nepričakovanega padca, saj nas to vznemiri ne glede na to, ali smo doma ali kje drugje.
1. Kaj naredimo, če pademo in smo sami
- Poskusimo ostati čim bolj mirni. Večkrat globoko vdihnemo in se poskusimo sprostiti, da premagamo začetni šok zaradi padca.
- Preverimo svoje telo. Če nismo resno poškodovani, lahko razmislimo, kako bomo vstali.
- Ozremo se naokoli in pogledamo, kje je najbližji trden kos pohištva, najbolje stol, ki mora biti brez koleščkov.
- Če menimo, da lahko varno vstanemo brez pomoči druge osebe, poskušamo vstati s pomočjo stola ali druge opore. Natančnejša navodila za pravilno vstajanja s tal so prikazana v brošuri Padce in druge nezgode doma lahko preprečimo (NIJZ, 2025).
- Če se nam prvič ne uspe dvigniti, počivamo in poskusimo znova.
- Če smo poškodovani ali ne moremo vstati sami, se poskusimo namestiti v udoben položaj in pokličemo pomoč.
2. Kako poskrbimo za pomoč v primerih padcev
Če živimo sami ali smo doma sami daljši čas, se moramo na padec pripraviti vnaprej. Zato naredimo načrt, kako bomo priklicali pomoč in kako bo pomoč prišla do nas.
- Oseba, ki nam bo prišla pomagati, mora imeti možnost vstopa v hišo, zato rezervni ključ pustimo pri sosedu, prijatelju ali sorodniku, ki mu zaupamo in živi v bližini.
- Ko se premikamo po stanovanju, imamo pri sebi vedno dobro napolnjen mobilni telefon. Telefonske številke bližnjih in družine ter številke za klic v sili nastavimo na možnost za hitro klicanje.
- Prav tako se lahko dogovorimo z družinskim članom, sosedom ali prijateljem, da ga bomo vsak dan ob določeni uri poklical in tako sporočil, da je z nami vse v redu.
- Vzdržujemo dobre sosedske odnose, saj lahko sosedje prvi opazijo, da je »nekaj narobe« in se na to odzovejo.
- Naša hišna številka naj bo vidna z ulice in ponoči dobro osvetljena. Tako nas bodo v nujnem primeru reševalci hitreje našli.
3. Kaj lahko naredimo po padcu
- Gremo na pregled in posvet z zdravnikom, tudi če se nam zdi, da je šlo za lažji padec. To velja zlasti, če smo se udarili v glavo in imamo zamegljen vid, slabost, bruhanje, zvonjenje v ušesih ali nenaden glavobol. Če jemljemo zdravila za redčenje krvi, se moramo zavedati, da lahko ob padcu utrpimo poškodbe, ki niso vidne.
- Na pregledu prosimo za oceno tveganja za padce.
- Doma iz prostora odstranimo vse ovire in nevarnosti, npr. drseče preproge, električne kable.
- Vstajanje s tal zahteva določeno mero gibljivosti sklepov in mišične moči, zato ohranjamo svojo telesno pripravljenost.
- Na morebitni padec se pripravimo tako, da doma vadimo vstajanje s tal. Če tega že dolgo nismo počeli, poskrbimo, da bo z nami nekdo, ki nam bo pomagal vstati, če bo treba.
Zgornji nasveti so povzeti iz brošure Padce in druge nezgode doma lahko preprečimo (NIJZ, 2025), kjer je tudi slikovni prikaz pravilnega vstajanja s tal. V brošuri lahko najdete še številne druge koristne informacije o tem, kakšne spremembe prinaša staranje, kako lahko poskrbimo za svoje zdravje in ostanemo aktivni ter kako poskrbimo za varnost svojega doma.
Vstajanje s tal ob stolu